Zadzwoń +48 61 828 33 66
Godziny pracy Pon - Pt 8:00 do 16:00

Jakie są rodzaje rozdrabniaczy przemysłowych i jakie mają zastosowanie?

Jakie są rodzaje rozdrabniaczy przemysłowych i jakie mają zastosowanie?

W zadaniach, wymagających rozdrabniania materiału, niezastąpiony okazuje się rozdrabniacz przemysłowy. Odpowiednio dobrane urządzenie szybko skruszy duże bryły materiału. W zależności od branży i charakteru surowca należy wybrać maszynę o odpowiednich parametrach.

Maszyny do rozdrabniania wykorzystuje się w pracach biurowych z papierem, przy rozdrabnianiu lodu, a także polan drewna. Jednak w przemyśle potrzebny jest dobrej jakości rozdrabniacz przemysłowy o znacznie większych wymiarach i możliwościach. Taka maszyna będzie pomocna przy wielu pracach polegających na kruszeniu materiału na drobniejsze fragmenty. Czym są rozdrabniacze, jak rozpoznać poszczególne typy maszyn i gdzie znajdą zastosowanie?

Rozdrabniacz uniwersalny Axtor 6210 KOMPTECH

Rozdrabniacz uniwersalny Axtor 6210 KOMPTECH

Czym jest rozdrabniacz przemysłowy?

Rozdrabnianie materiału to jeden z etapów prac prowadzonych powszechnie w różnych dziedzinach przemysłu. Ze względu na trudny i dosyć specyficzny charakter tego zadania, wykorzystuje się w nim specjalistyczne maszyny. Rozdrabniacze przemysłowe to urządzenia wykorzystywane do zmniejszenia objętości materiałów wielkogabarytowych. Ich konstrukcja tworzona jest z myślą o konkretnych typach materiałów, biorąc pod uwagę ich twardość i gabaryty.

Rozdrabniacz przemysłowy składa się z leja zsypowego lub podajnika, do którego dostarczany jest wielkogabarytowy materiał. Następnie do rozbijania dużych elementów materiału wykorzystuje noże, walce obrotowe lub inne mechanizmy. W zależności od typu maszyny, jej gabarytów i charakteru pracy, rozdrabniacz jest w stanie uzyskać inny poziom rozkruszenia. Gotowy urobek trafia do podajników lub zsypów, skąd może być odbierany przez maszyny transportowe.

Rozdrabniacz Arjes Impaktor 250

Rozdrabniacz Arjes Impaktor 250

Jakie są rodzaje rozdrabniaczy przemysłowych?

Duże możliwości zastosowania sprawiają, że rozdrabniacze przemysłowe oferowane są w wielu modelach i wariantach. Biorąc pod uwagę konstrukcję mechanizmu roboczego takiego urządzenia, można wymienić następujące typy:

  • kruszarki szczękowe – ich mechanizm składa się ze szczęki stałej i ruchomej, pomiędzy którymi materiał jest miażdżony. Kruszarka szczękowa znajduje zastosowanie przy rozdrabnianiu materiałów suchych, niezależnie od ich twardości;
  • kruszarki stożkowe – w takich maszynach mieli się drobniejsze frakcje materiału o średniej i dużej twardości. Urobek lub odpad trafia na wirujący stożek i kruszy się pod wpływem sił występujących pomiędzy nim a obudową;
  • rozdrabniacze udarowe – proces kruszenia polega na dynamicznym uderzaniu części udarnej o materiał, który opiera się stabilnie na obudowie. W ten sposób można pracować niemal z dowolnymi materiałami niezależnie od twardości i ścieralności, a nawet kruszyć je na bardzo małe frakcje;
  • kruszarki walcowe – częścią roboczą urządzenia jest obrotowy walec, który miażdży materiał i rozdrabnia na bardzo małe frakcje. Tego typu rozdrabniacze przemysłowe sprawdzają się głównie w pracy z materiałami ze średnich i małych frakcji.

Poza mechanizmem działania rozdrabniacze dzieli się także ze względu na ich mobilność. Tutaj można wyróżnić maszyny stacjonarne, które działają na określonym stanowisku roboczym. Materiał jest do nich dostarczany i odbierany przez maszyny lub taśmy transportowe. Drugim wariantem są pojazdy samobieżne poruszające się po placach i traktach komunikacyjnych na niewielkie odległości. Mogą współpracować z maszynami transportowymi i dźwigami, jednak sama praca wykonywana jest w dowolnym miejscu.

Terminator Xtron

Terminator Xtron

Jakie jest zastosowanie rozdrabniaczy przemysłowych?

Kruszenie materiału na drobniejsze frakcje jest potrzebne w wielu dziedzinach. Przede wszystkim rozdrabniacze przemysłowe kojarzą się z branżą wydobywczą i budowlaną. To w nich duże partie urobku wydobywane z kopalni są dzielone na mniejsze frakcje łatwiejsze w transporcie. Podobne zadanie mają przed sobą kruszarki do gruzu wykorzystywane w branży budowlanej, głównie przy pracach rozbiórkowych. Te maszyny znajdują spore możliwości zastosowania w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym, zwłaszcza w produkcji pasz i olejów.

Zasada działania kruszarki szczękowej i udarowej pozwala też na zastosowanie tych maszyn w recyklingu. Rozdrabnianie niepełnowartościowego materiału roślinnego na biomasę wykonuje się właśnie za pomocą takich maszyn. Z kolei rozdrabniacz do złomu jest w stanie podzielić metalowe elementy niewymiarowe lub o nietypowych gabarytach na mniejsze części, które są łatwiejsze do dalszego przetwarzania.

Poszukując dobrej jakości rozdrabniaczy przemysłowych, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy bax-maszyny.pl. W naszej ofercie znajdują się profesjonalne urządzenia, które można zastosować w niemal każdej wymienionej branży.