Zadzwoń +48 61 828 33 66
Godziny pracy Pon - Pt 8:00 do 16:00

Zastosowanie przesiewaczy bębnowych

Zastosowanie przesiewaczy bębnowych

Przesiewacze wykorzystywane są do oddzielania od siebie produktów o różnych wielkościach. Profesjonalny przesiewacz bębnowy do ziemi i do biomasy to maszyna stale zyskująca na popularności. Jak działają i do jakich prac można je wykorzystać?

Przesiewacze przemysłowe bębnowe to profesjonalne maszyny stosowane do przesiewania materiału. Celem pracy może być oddzielenie odpadów od wartościowych elementów. Urządzenie może też oddzielać od siebie elementy różnych frakcji. Mechanika działania maszyn jest bardzo prosta, a same urządzenia można zastosować do różnych prac. Poznaj przesiewacze bębnowe do kompostu, ziemi, kruszyw i wielu innych zastosowań.

Czym są przesiewacze bębnowe?

Przesiewanie to metoda, która pozwala szybko i dosyć skutecznie oddzielać od siebie elementy o różnych wielkościach. Przy wielu pracach przemysłowych prace ręczne nie wchodzą w rachubę, a stacjonarne urządzenia nie są wystarczająco skuteczne. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przesiewacz bębnowy. Co to za urządzenie?

Przesiewacze są maszynami, które w zaawansowany sposób wykorzystują tę samą metodę, która stosowana jest od wieków między innymi w rolnictwie. Składają się z pojedynczego obrotowego bębna wykończonego sitami, do którego wpuszcza się mieszankę materiałów. Maszyny są w formie przyczep i półprzyczep, dzięki czemu można je przewozić w dowolne miejsce. Istnieją też warianty stacjonarne, które wykorzystuje się jako element wyposażenia specjalistycznych przedsiębiorstw.

Zadaniem maszyny może być oddzielenie od siebie materiałów o różnych frakcjach. Jest w stanie podzielić masę na dwie grupy, a granicę pomiędzy nimi będzie stanowił rozmiar oczka w sitach. Maszyny znakomicie sprawdzają się również do oddzielania odpadów od pełnowartościowych materiałów. Wówczas przez sito przesiewacza przedostają się luźne elementy uznawane za odpad.

Żeby lepiej wyobrazić sobie skalę pracy, jaką wykonuje przesiewacz bębnowy do kompostu, warto przybliżyć jego wymiary. Takie urządzenie ma długość nawet kilkunastu metrów, z czego większość zajmuje sam bęben z sitami. Na przykład przesiewacz bębnowy do ziemi Komptech Cribus 5000 ma długość prawie 14 metrów, podczas gdy bęben obrotowy o średnicy 2,2 metra jest długi na prawie 8 metrów. Takie gabaryty maszyn sprawiają, że są one w stanie w ciągu godziny przesiać nawet do 300 metrów sześciennych określonego materiału.

Przesiewacz bębnowy (drum screen) NEMUS

Przesiewacz bębnowy (drum screen) NEMUS

Zasada działania przesiewaczy bębnowych

Przesiewacz bębnowy do kompostu, ziemi i innych materiałów to maszyna, która działa w podobny sposób do sit. Pierwszym elementem tej konstrukcji jest zbiornik na masę. W dużych maszynach można zmieścić jednorazowo kilka metrów sześciennych materiału. Ścianki wewnątrz zbiornika są ułożone w kształt leja, dlatego materiały sprawnie dostają się do kolejnego modułu, czyli bębna. Taka konstrukcja sprawia, że za pomocą urządzeń można przesiewać nawet materiały mokre i mocno zanieczyszczone.

Obrotowy bęben z sitami to serce całej instalacji. Sita o wybranej wielkości oczka znajdują się na jego całym obwodzie. Dlatego w większych maszynach, takich jak Komptech Cribus 3800, powierzchnia przesiewania wynosi prawie 40 m2. Bęben obraca się z prędkością przynajmniej 20 obrotów na minutę, co przy kole o obwodzie prawie 7 metrów jest dużą prędkością. Zaletą tak długiego bębna jest bardzo dokładne rozprowadzenie i przesianie materiału.

Wewnątrz bębna w przesiewaczu pozostaje materiał o większej frakcji. Z kolei do dolnej części zbiornika trafia materiał niższej frakcji lub odpad. Żeby praca przesiewacza bębnowego do ziemi była wydajna, materiał trzeba odprowadzić. W niektórych maszynach służy do tego pojedyncza taśma przeznaczona na odprowadzanie pozostałości z wnętrza bębna. Większość urządzeń ma jednak dwie taśmy, z których jedna odprowadza materiał z wewnątrz bębna, a druga odpad. Możliwość skierowania ich w przeciwnych kierunkach ułatwia segregowanie urobku.

Wsypy do rozładunku towaru są wyposażone w taśmociągi, których krawędź można skierować w wybraną stronę, a także na wysokość nawet do 3 metrów. Dzięki temu operator sam może zadecydować, czy materiał trafi na składowisko, a może do wanny samochodu ciężarowego. Co ważne, każdy ze wsypów można regulować oddzielnie i pakować urobek na wiele różnych sposobów.

Przesiewacz bębnowy (drum screen) PRIMUS

Przesiewacz bębnowy (drum screen) PRIMUS

Najczęstsze zastosowania przesiewaczy bębnowych

Duży i bardzo funkcjonalny przesiewacz bębnowy trafia do szczególnych i specjalistycznych dziedzin przemysłu. Te maszyny związane są w dużej mierze z przemysłem wydobywczym. W przesiewaczach można oddzielać od siebie kruszywa różnych frakcji i podzielić je na grupy. Wykorzystuje się to także w segregacji węgla po jego wydobyciu z kopalni.

Sporo możliwości zastosowania dla tych maszyn znajduje się także w branży przetwórczej i przy zagospodarowaniu odpadami. Na składowiskach śmieci przesiewacze umożliwiają oddzielenie od siebie odpadów o niewielkich rozmiarach, od tych o większych gabarytach. To ułatwia dalszą segregację. Na kompostowniach wykorzystywany jest z kolei przesiewacz bębnowy do kompostu. To urządzenie wykorzystuje się do oddzielania materiałów przeznaczonych do kompostowania, od tych, które trafią do dalszej obróbki. Podobne zastosowanie ma przesiewacz do biomasy.

Ciekawym urządzeniem jest przesiewacz bębnowy do ziemi. Ta maszyna ma tak skonstruowane sita, że nie tylko przepuszczają drobną ziemię, ale na dodatek rozkruszają grudki i zbite części. Na powierzchni sita pozostają jedynie kamienie i śmieci. Takie prace przeprowadzane są w zakładach paczkujących ziemię, torf i inne produkty ogrodnicze.

Przesiewacze znajdują wiele rozmaitych zastosowań w branżach, które nie zostały tu wymienione. Dla łatwiejszego dopasowania maszyny do potrzeb są one oferowane w różnych wymiarach, na innych podwoziach, a także zasilane na kilka sposobów. Szukając odpowiedniego urządzenia, warto zwrócić uwagę na ofertę bax-maszyny.pl. Oferujemy przesiewacze na sprzedaż, które usprawnią prace w zakładzie. W razie potrzeby świadczymy usługi wynajmu sprzętu, co wykorzystuje się w czasie realizacji okazjonalnych jednorazowych zadań.