Zadzwoń +48 61 828 33 66
Godziny pracy Pon - Pt 8:00 do 16:00

Monachijskie premiery Komptech

monachijskie premiery Komptech

Austriacki producent maszyn do przetwarzania różnego rodzaju odpadów to stały uczestnik targów IFAT. Podobnie jak podczas poprzednich edycji gamę zaprezentowanych rozwiązań zdominowały nowości.

Zastosowane ulepszenia służą przede wszystkim zwiększeniu sprawności napędów tak, by poprawić wydajność bez podwyższenia kosztów energii. W tym celu w nowej serii rozdrabniaczy wolnoobrotowych Terminator wprowadzono bezpośredni elektryczny napęd wału z bezstopniową regulacją prędkości. Moc jest przenoszona bardzo wydajnie, a elastyczność pracy odpowiada układowi hydraulicznemu: połączono więc najlepsze cechy obu koncepcji napędu. To umożliwia optymalne dostosowanie maszyny do szerokiej gamy materiałów wejściowych, co zostało uwzględnione także w nazwie: SL oznacza StepLess, czyli płynną regulację obrotów rotora.

W nowych Terminatorach zastosowano chłodzone cieczą synchroniczne silniki reluktancyjne, w których prędkość obrotowa jest płynnie zmieniana dzięki falownikom. Silniki są połączone z przekładnią planetarną za pomocą sprzęgła wielopłytkowego, więc układ napędowy jest dobrze chroniony nawet w przypadku przeciążenia np. na skutek zablokowania wału. Połączenie silnika napędowego i przekładni planetarnej zapewnia wysoki moment obrotowy na wale rozdrabniającym, dzięki czemu można przetwarzać nawet najtrudniejsze materiały, dopasowując do nich prędkość. Obecnie są dostępne modele Terminator 5200 direct SL o mocy 220 kW i Terminator 6200 direct SL (264 kW). Do każdego z nich przewidziano możliwość wyboru dwóch rodzajów noży: F i XXF, te drugie zapewniają lepsze rozdrobnienie materiału.

Kolejną zaletą jest bezpośredni montaż silnika po jednej stronie ramy lub obu (w przypadku napędu podwójnego,wersji S). Konstrukcja,pozostaje kompaktowa, co upraszcza integrację Terminatora z linią
technologiczną.

Maksymalna przepustowość i solidna konstrukcja to główne cechy całkowicie nowego rozdrabniacza szybkoobrotowego Lacero 8010. Jego sercem jest solidny wał napędzany przez 800-konny silnik CAT C18, który spełnia najnowsze normy emisji spalin Stage V. Dzięki temu maszyna ma świetną wydajność: 400 m3/h przy przeróbce drewna odpadowego i odpadów zielonych, z których jest produkowany materiał o jednorodności spełniającej wysokie wymagania producentów biopaliw.

Materiał wsadowy jest dostarczany przez segmentowy pas stalowy do otworu podajnika o wymiarach 760×1520 mm. Wał dociskający ma 16 tarcz ze stali odpornej na ścieranie, które można odwrócić i tym samym dwukrotnie wydłużyć trwałość. Jest napędzany przez przekładnię pasową i łatwe w obsłudze
sprzęgło hydrauliczne. Dzięki dwuczęściowemu koszowi frakcyjnemu maszynę można idealnie dopasować do żądanej wielkości materiału wyjściowego. Za odprowadzenie finalnego produktu odpowiada przenośnik wyrzutowy o wysokości wyładunku prawie 5 m.

Mobilność maszyny a jednocześnie wysoką stabilność zapewnia podwozie z gąsienicami o szerokości 500 mm. Standardowym wyposażeniem jest układ monitorowania stanu „Connect!”. Można go rozbudować o zintegrowany pomiar przepustowości.

Lacero to nowy rozdrabniacz szybkoobrotowy z wałem poprzecznym.
Ma potężną wydajność na poziomie 150 t/h przy odpadach zielonych.
Opracowano go z myślą głównie o rynku amerykańskim.

Wraz z L3 New Generation firma Komptech wprowadza też trzecią generację trójfrakcyjnego przesiewacza gwiaździstego. Koncepcja maszyny została całkowicie zmieniona, by zapewnić maksymalną wszechstronność. Celem pozostaje niezmiennie produkcja wysokiej jakości frakcji z szerokiej gamy materiałów wejściowych, takich jak kompost, drewno odpadowe i biomasa, przy sprawnym usuwaniu niepożądanych zanieczyszczeń. Maszyna jest zasilana za pośrednictwem obszernego leja o pojemności 7 m3. Najpierw materiał trafia na pokład zgrubny, który może być opcjonalnie uzupełniony o separator powietrzny. Potem przedostaje się na drugi pokład o powierzchni 7 m2. Zależnie od potrzeb może być przy nim zainstalowany drugi separator powietrzny przeznaczony do eliminacji folii. Oba pokłady mają niezależnie regulowaną prędkość obrotową gwiazdek i są wyposażone w system Cleanstar, który zapewnia doskonałe efekty pracy nawet z bardzo wilgotnym materiałem. Ważną nowością są przenośniki frakcji średniej i drobnej: w nowym przesiewaczu można wybrać stronę, po której zostaną zamontowane. L3 New Generation występuje w postaci 2-osiowej przyczepy, jako naczepa oraz na podwoziu gąsienicowym. W każdej wersji obsługa jest intuicyjna dzięki dużemu, 7-calowemu kolorowemu wyświetlaczowi.