Zadzwoń +48 61 828 33 66
Godziny pracy Pon - Pt 8:00 do 16:00

Kiedy wybrać maszynę przeładunkową z silnikiem elektrycznym?

Kiedy wybrać maszynę przeładunkową z silnikiem elektrycznym?

Coraz więcej producentów oferuje maszyny przeładunkowe wyposażone w silniki elektryczne. Stają się one coraz mocniejszą alternatywą dla maszyn spalinowych. W wielu typach zadań charakteryzują się lepszymi parametrami roboczymi i większą funkcjonalnością.

Maszyny przeładunkowe wykorzystywane są do prac prowadzonych w wielu dziedzinach przemysłu. Pozwalają na realizację najcięższych zadań i najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć. Jednak okazują się skuteczne tylko wtedy, kiedy są odpowiednio dobrane do potrzeb danego zadania. Czy dźwignice z silnikami elektrycznymi są produktem godnym zainteresowania?

Czym się różni maszyna przeładunkowa z elektrycznym silnikiem od tej ze spalinowym?

W przemyśle maszyny przeładunkowe wykorzystywane są do wielu typów prac. Stosuje się tam głównie maszyny wyposażone w silniki wysokoprężne, jednak w ostatnich latach producenci coraz odważniej stawiają na maszyny elektryczne. Zanim przedstawimy najważniejsze zalety i wady elektrycznych koparek do przeładunku, warto przybliżyć nieco ich profil.

Pod względem wyglądu maszyny przeładunkowe niewiele różnią się od pojazdów napędzanych silnikami wysokoprężnymi. Sama konstrukcja podwozia jest niemal taka sama i z zewnątrz trudno rozróżnić maszyny elektryczne od spalinowych. Także mechanizmy robocze, osprzęt, układy hydrauliczne i panele sterowania są identyczne dla obu wariantów.

Jeśli spojrzysz w głąb maszyny, uda Ci się dostrzec poważne różnice w ich konstrukcji. Silniki elektryczne mają nieco inne parametry pracy i krzywej momentu obrotowego niż pojazdy spalinowe. W związku z tym moc silników jest nieco ograniczona, co jednak nie wpływa na pogorszenie ich parametrów roboczych. Różnice są też widoczne przy uruchomieniu silnika, ponieważ sama jednostka napędowa pracuje bardzo cicho.

Sporo miejsca pod nadwoziem maszyn zajmują akumulatory. Żeby zapewnić odpowiednią ilość mocy, konieczne jest wyposażenie koparki przeładunkowej w pojemne baterie. Nie wystarczą tu jednak zwyczaje akumulatory, jakie są spotykane w samochodach, ponieważ bank energii o takiej pojemności waży kilka ton. Są to specjalne baterie odporne na wstrząsy, inspirowane akumulatorami, stosowanymi w łodziach. Najczęściej umieszcza się je w tylnej części maszyny, gdzie stanowią przeciwwagę.

Koparka przeładunkowa Sennebogen 818M-E

Koparka przeładunkowa Sennebogen 818M-E

Jakie są zalety elektrycznych maszyn przeładunkowych?

Pojazdy i maszyny do przeładunku, wyposażone w silnik elektryczny, charakteryzują się przede wszystkim bardzo niską emisją. Dotyczy to zarówno hałasu, jak i spalin. Silniki elektryczne nie emitują spalin, a pojazdy wyposażone w hybrydowy układ napędowy mają znacznie niższą emisję. Dobre dźwignice z silnikami elektrycznymi są w stanie pracować nawet przez 5 godzin, a ładowanie baterii zajmuje podobny okres, jak użytkowanie maszyn.

Pojazdy elektryczne w eksploatacji okazują się też znacznie tańsze i mniej problematyczne. Prosty silnik nie sprawia wielu problemów w czasie pracy, a przy odpowiednim użytkowaniu i serwisowaniu poważne awarie zdarzają się sporadycznie. Znacznie łatwiejszy jest system tankowania szczególnie w maszynach użytkowanych w obrębie obiektów przemysłowych. Nie ma konieczności organizowania specjalnych miejsc do przechowywania paliwa, które wymagają okresowych przeglądów i litrażowania. Wystarczy podłączyć zaparkowaną maszynę do sieci w czasie postoju.

Koparka przeładunkowa Sennebogen 723M-E

Koparka przeładunkowa Sennebogen 723M-E

Jakie są zalety koparek z silnikiem wysokoprężnym?

Pojazdy przeładunkowe wyposażone w silniki spalinowe niewątpliwie stanowią większość maszyn tego typu pracujących w przemyśle. Profesjonalne maszyny przeładunkowe do złomu, drewna i innych materiałów, cenione są przede wszystkim za możliwość pokonywania większych dystansów. Duże zbiorniki na paliwo sprawiają, że maszyna ma wystarczająco dużo energii do dotarcia na miejsce pracy oddalone nawet o kilka kilometrów.

Silniki spalinowe to też jedyne rozwiązanie, jeśli zamierzasz prowadzić prace w obszarach oddalonych od infrastruktury. Nie wymagają dostępu do energii elektrycznej i wydajnej sieci, która jest wymagana do zasilania żurawi przeładunkowych elektrycznych. Zatankowany zbiornik paliwa wystarcza na dużo dłuższy okres pracy niż najbardziej pojemny akumulator.

Koparka przeładunkowa Sennebogen 835M-E

Koparka przeładunkowa Sennebogen 835M-E

Maszyna przeładunkowa z silnikiem elektrycznym — do jakich zadań?

Wymienione powyżej cechy sprawiają, że pojazdy wyposażone w silnik spalinowy są uznawane za bardziej wszechstronne. Mimo tego elektryki już znajdują dla siebie nisze, w których ich parametry okazują się niezastąpione. Maszyny przeładunkowe elektryczne najlepiej sprawdzają się przy pracy wewnątrz zamkniętych pomieszczeń. Ze względu na niską emisję można wykorzystywać je przy pracach prowadzonych w halach, magazynach i wewnątrz zakładów przemysłowych.

Silniki elektryczne mogą mieć też maszyny pracujące stale przy jednym stanowisku roboczym jak choćby przy taśmie podajnikowej. Pozwala to zaprojektować i wykonać instalację zasilającą, do której maszyna będzie podłączona na stałe.

Co zrobić, jeśli jednak potrzebujesz pojazdu uniwersalnego, a zależy Ci na obniżeniu kosztów eksploatacji i emisji spalin? Możesz wybrać maszyny Sennebogen z silnikami hybrydowymi. Nadwyżki energii wytwarzane przez silniki spalinowe są magazynowane w akumulatorach, a następnie wykorzystywane do wsparcia pojazdu przy wykonywaniu najtrudniejszych zadań. Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliwa i emisja spalin do atmosfery.

Jeśli szukasz maszyny odpowiedniej dla swojego biznesu i nie jesteś pewien, jaki model będzie dla Ciebie optymalny, skontaktuj się z biurem bax-maszyny.pl. Nasi konsultanci pomogą dobrać koparki do przeładunku najlepiej odpowiadające konkretnemu zapotrzebowaniu.