Zadzwoń +48 61 828 33 66
Godziny pracy Pon - Pt 8:00 do 16:00

Jakie zastosowanie mają mini koparki?

Jakie zastosowanie mają mini koparki?

Minikoparka to urządzenie przeznaczone głównie do wykonywania robót ziemnych. Budową przypomina tradycyjne duże koparki, jednak dysponuje nieco innymi możliwościami. Sprawdź, dlaczego usługi minikoparką są potrzebne na każdym placu budowy.

Mocne maszyny o niewielkich gabarytach i uniwersalnym zastosowaniu, potrzebne są w wielu typach prac budowlanych. Minikoparki to pojazdy samobieżne wyposażone w hydrauliczny układ podnoszenia, które mogą poruszać się w trudnym terenie. Są jednocześnie bardzo zwrotne i mają niewielkie rozmiary, dlatego świetnie wpisują się w zapotrzebowanie branży. Przeglądając możliwości minikoparki Yanmar, sprawdź, w jakich sytuacjach warto skorzystać z tego typu maszyn.

Czym jest minikoparka?

Koparka jest urządzeniem chyba każdemu kojarzącym się z placem budowy. To ta maszyna jest niezbędna do wykonywania prac ziemnych, kopania fundamentów, a także kształtowania topografii krajobrazu. Dla większości specjalistów podobne skojarzenia nasuwają się w odniesieniu do minikoparki. Ta maszyna ma bardzo podobną budowę do tradycyjnych koparek budowlanych, jednak wyróżniają się na ich tle znacznie mniejszymi wymiarami. Ta cecha tylko pozornie wygląda na wadę urządzenia, a w praktyce daje ogromne możliwości jej zastosowania.

Minikoparka jest maszyną wyposażoną w mocny silnik spalinowy i napęd gąsienicowy. Pozwala to na poruszanie się maszyny po terenie grząskim, nierównym i trudno dostępnym. Napęd umożliwia rozpędzenie maszyny do prędkości kilku kilometrów na godzinę, jednak pojazd nie nadaje się do jazdy po drogach publicznych. Zastosowanie dobrych silników w minikoparkach Yanmar umożliwia za to sprawne pokonywanie nawet znacznych nierówności terenowych.

Charakterystyczną cechą wszystkich minikoparek jest pojedyncze łamane ramię robocze. Do jego uruchamiania wykorzystuje się napęd hydrauliczny. Charakterystyka systemu sprawia, że eksploatacja pozostałych podzespołów jest mniejsza i trudności zróżnicowanego obciążenia przenosi właśnie ten układ. Mimo niewielkich rozmiarów ramię większości maszyn może przenosić nawet znaczne obciążenia. Oferowana przez bax-maszyny.pl koparka Yanmar SV18 dysponuje mocą roboczą na poziomie 15,2 kN. To daje bardzo duże możliwości przy różnego rodzaju pracach ziemnych.

Większość minikoparek ma niewielkie wymiary. Szerokość pomiędzy gąsienicami nie przekracza jednego metra, a wysokość to niewiele ponad dwa metry. Pomimo małych gabarytów minikoparka Yanmar ma imponujące parametry robocze. Zasięg ramienia przekracza 4 metry, a przy maksymalnym wysięgu udźwig to nawet kilkaset kilogramów. Urządzenie może pracować nawet na głębokości do 2,5 metra i wykonywać nasypy na wysokość prawie 3 metrów.

Na poprawę parametrów roboczych w minikoparkach wpływają też takie elementy jak obrotowa kabina. Ułatwia to wykonywanie pracy przez operatora, poprawia jego bezpieczeństwo, a dodatkowo umożliwia szybkie przenoszenie urobku. Większość minikoparek ma zabudowaną kabinę, co oddziela operatora od warunków na budowie i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Minikoparka YANMAR ViO 57-6

Minikoparka YANMAR ViO 57-6

Zalety minikoparki

Z dotychczasowego opisu można wywnioskować, że minikoparka niewiele różni się od tradycyjnych dużych maszyn budowlanych tego typu, takich jak Yanmar sv100. Jedyną różnicą są wymiary maszyny – nieco mniejsze – ale to właśnie stanowi największą zaletę pojazdów. Koparki w wersji mini utrzymują wydajność dużych maszyn, a jednocześnie zyskują większą sprawność. Maszyny są bardziej zwrotne, znakomicie radzą sobie w małych przestrzeniach choćby w miastach i gotowych budynkach. Nie sprawiają problemu w czasie pracy wewnątrz hal, a sterowanie nimi jest bardzo łatwe i intuicyjne.

Kolejną zaletą wynikającą z małych gabarytów jest niewielka waga. Minikoparki ważą około 2 – 3 tony, tymczasem standardowe koparki mają masę własną niejednokrotnie przekraczającą 10 ton. Mniejsza masa oznacza możliwość pracy w trudniejszym terenie. Małą i lekką maszyną łatwiej dojedzie się na szczyt hałdy, a także bez problemu wykonuje pracę w podmokłym terenie. Tego rodzaju maszyny sprawiają też mniejsze kłopoty w czasie samego transportu. Zapakowanie ich na lawetę i przewożenie drogami publicznymi ułatwia wykonywanie usług minikoparką.

Do zalet tej maszyny należy też niższy koszt eksploatacji. Minikoparki spalają mniejsze ilości paliwa niż ich więksi odpowiednicy. Takie maszyny przenoszą mniejsze obciążenia, a zatem ich podzespoły wolniej się zużywają. Oznacza to niższe fundusze przeznaczane na prace serwisowe, a także same części, które są tańsze dla tego typu maszyn.

Minikoparka gąsienicowa Yanmar ViO 10-2A

Minikoparka gąsienicowa Yanmar ViO 10-2A

Zastosowanie mini koparek

Zasadniczo zastosowanie mini koparek powinniśmy wymienić na samym początku podczas prezentacji zalet maszyn. Firmy świadczące usługi minikoparką działają właściwie we wszystkich dziedzinach budownictwa. Często wykraczają poza budownictwo i znajdują zlecenia w zakładach produkcyjnych, rolnictwie, a nawet przemyśle drzewnym.

Najważniejszą dziedziną zastosowania minikoparki jest budownictwo i prace ziemne. Maszyny wykorzystuje się w czasie tworzenia wykopów fundamentowych o skomplikowanym kształcie. Mogą też wspomagać większe maszyny i uzupełniać ich pracę. Koparki w wersji mini są najlepsze do wykonywania wąskich i niewielkich otworów o znacznych wymiarach. Stosuje się je do prac przy budowie rowów melioracyjnych, a także ich oczyszczaniu. Ponadto sprawdzają się do wykonywania otworów pod ogrodzenia, słupy, a także inne elementy konstrukcji inżynierskich. Te maszyny stosuje się nawet przy wykonywaniu rowów pod przyłącza gazu, wody i kanalizacji.

Wymiary większości minikoparek Yanmar najczęściej nie przekraczają 1,1 m szerokości i 2,1 m wysokości. Większość budowlańców zajmujących się pracami wykończeniowymi już wie, że takie wymiary ma większość głównych otworów drzwi wejściowych do budynku. Oznacza to, że minikoparka jest w stanie przejechać przez drzwi pozbawione futryn i prowadzić prace wewnątrz obiektów. Co ciekawe, dzięki niewielkiej wadze wykona zadania nawet na wyższych kondygnacjach. To wykorzystuje się przy rozbiórce, pakowaniu gruzu, a nawet transporcie materiałów.

Możliwości zastosowania maszyn poszerzają się, jeśli weźmiemy pod uwagę pozostałe akcesoria robocze. Większość minikoparek jest wyposażona w spychacz w przedniej części, dlatego te maszyny wykorzystuje się przy zbieraniu gruzu, wyrównywaniu podłoża, a nawet odśnieżaniu. Z kolei na końcu ramienia zamiast standardowej łyżki zbierakowej, można zamontować inny wariant. Łyżki chwytakowe sprawdzają się przy transporcie belek, konarów drzew, a także niektórych materiałów sypkich. Niektóre minikoparki mogą być wyposażone w młot do prac wyburzeniowych, co wykorzystuje się szczególnie przy pracach wewnątrz pomieszczeń.

Minikoparka YANMAR SV26

Minikoparka YANMAR SV26

Nie sposób wymienić wszystkich zalet i możliwości zastosowania minikoparki. Do wielu modeli oferowane są dodatkowe akcesoria, które poprawiają ich funkcjonalność. Dla wszystkich, którzy w swojej pracy potrzebują specjalistycznych minikoparek, firma bax-maszyny.pl oferuję pojazdy najlepszych producentów. Urządzenia są oferowane w różnych wariantach na sprzedaż i do wypożyczenia.